دانستی های گل ها

15 حقیقت جالب درباره گل های رز

رزها نه تنها دوست داشتنی ترین گل‌ها در جهان هستند بلکه گونه ای هستند که بهترین ترجمان عشق هستند. آیا می‌دانستید که رزها قابل خوردن هستند، برای مدت طولانی می‌توانند ماندگاری داشته باشند، در انجیل به آن اشاره شده و منبع غنی از ویتامین C هستند.

در ادامه حقایقی درباره‌ی رزها مطرح شده اند که احتمالا از آنها اطلاعی نداشته اید.

1- بزرگترین گل رز شناخته شده را برای اولین بار نیکیتا روسوفسکی از سن اونوفره کالیفرنیا کشت کرد! این رز، صورتی و قطری برابر با 83 سانتیمتر داشت. بزرگترین بوته نیز مربوط به یک گونه رز بنام لیدی بانکس (رز آبشار طلا) واقع در آریزونا امریکا است. بوته این گل رز باغی به وسعت 2700 متر را اشغال کرده است.

2- کهنسال ترین رز زنده در دنیا حدود 1000 سال عمر دارد. این رز روی دیوار کلیسای شهر هیلدشیم آلمان قرار دارد. حضور آن از سال 815 پس از میلاد مسیح گزارش شده است. بر طبق یک افسانه، بوته رز نماد رونق در شهر هیلدشیم بوده است و تا زمانی که گل می‌داده و می‌شکفته هیلدشیم کامیاب بوده است. در سال 1945 در جنگ این کلیسا بمباران شد اما این بوته سالم ماند.

3- گران قیمت ترین رز جهان با نام “ژولیئت” در سال 2006 و توسط پرورش دهنده معروف گل رز “دیوید آستون” معرفی گردید. پرورش این رز 15 سال طول کشید و حدود 5 میلیون دلار هزینه داشت.

4- در میان رنگهای متنوع، رز مشکی وجود ندارد. در واقع گاهی به رزهای قرمز بسیار تیره رز سیاه می‌گویند. یک نمونه خوب “رز سیاه ترکیه” است که به نظر مشکی مات می‌آید، اما در واقع رنگ آن سرخ آتشی بسیار تیره است.

5- از نظر طول، رزها می‌توانند کاملا بلند شوند. بلند ترین بوته رز ثبت شده حدود 7 متر است.

6- تقریبا 100 گونه از گل رز وجود دارد.

7- برخی از رزها می‌توانند به میوه برسند! نام میوه حاصله “رز هیپ” است. شکل آن شبیه به توت و اکثر آنها قرمز هستند؛ اما گونه‌های سیاه و بنفش تیره نیز وجود دارند.

8- میوه برخی از رزها که “رز هیپ” نام دارد منبع بسیار غنی از ویتامین C هستند؛ بدین جهت اغلب برای مربا و شیره بکار می‌رود. این میوه همچنین کاربردهای دارویی داشته و در مکمل‌های غذایی بکار می‌روند.

9- در روم باستان رزها را بعنوان زینتی برای دکور اتاق و گاهی بانوان آنها را بعنوان گردن‌آویز مورد استفاده قرار می‌دادند. همچنین چیزی که از آن با نام “زیر زر” یاد می‌شده، چیزی کاملا سری بوده.

10- قذمت رزها بسیار زیاد است؛ فسیل‌هایی از گل رز کشف شده است که قدمت آن حدود 35 میلیون سال تخمین زده شده است.

11- در سال 2002 یک رز کوچک بنام “اوورنایت سنسیشن” به فضا فرستاده شد تا در مطالعاتی با عنوان تاثیر تغییرات جاذبه بر بوی رزها مورد استفاده قرار گیرد. از اهداف دیگر این مطالعات پی بردن به چگونگی بهبود رایحه برخی از اقلام مصرفی مردم بود.

12- باغ کاریگلیا در ایتالیا با بیش از 7500 گونه از رز بزرگترین باغ خصوصی رز در جهان است.

13- کوچکترین غنچه در میان گونه های کوچک رز موجود، به ندازه دانه برنج است.

14- رز یکی از سه گل ذکر شده در انجیل است. گلهای دیگر سوسن (lily) و کافیر هنا (camphire henna)

15- از دوران باستان تا کنون، رز به عنوان نماد عشق شناخته شده است. همچنین رزها با همدردی یا غم و اندوه نیز در ارتباطند.

پاسخی بگذارید