گل آپارتمانی

کود دهی گل آپارتمانی

بسیاری از مردم اهمیت کوددهی به گل های خانگی را نمیدانند. حیف است؛ چرا که تغذیه گیاهان برای حفظ سلامت و زیبایی آنها امری ضروری است. برخلاف یک باغچه در فضای باز که پس از بارش باران گیاهان میتوانند ریشه های جدیدی را برای یافتن غذا روانه کنند، تغذیه گیاهان خانگی کاملا محدود به میزان خاک گلدان آنها و موادی است که به عنوان کود که پای آنها میریزید.

کود بخش ثانویه خاک گلدان است؛ مادامی که خاک تازه باشد، نیاز چندانی به کود نیست. خصوصا در مورد خاکهای جدید و غنی شده که معمولا کود و سایر مواد مغذی را در ترکیب خود دارند. اما بعد از تقریبا دو ماه که گیاه مواد مغذی خاک را مصرف میکند، اگر بخواهید رشد مستمر و سالم  گیاه حفظ شود باید از کود استفاده کنید.

سعی کنید همیشه طبق دستورالعمل همراه یا درج شده روی بسته بندی کود عمل کنید. کود زیاد از حد باعث میشود گیاه از بین برود و یا برگهای آن بسوزد. همچنین از بعد زیست محیطی باعث آلودگی آبهای زیر زمینی نیز خواهد شد.

دقت داشته باشید که کود بیش از حد همیشه بدتر از کمبود کود است و کود دهی بیش از حد یکی از رایج ترین اشتباه ها در میان پرورش دهندگان خانگی است.

 

انواع کود:

کودها در انواع مختلفی یافت میشوند: مایع، قرصی و تکه ای، گرانوله و کودهای با انتشار تدریجی. بهترین نوع کود برای گیاهان آپارتمانی کودهای مایع و کودهای با جذب تدریجی هستند. استفاده از کودهای قرصی بنظر راحت است اما مواد غذایی بطور یکدست در خاک پخش نمیشوند و نیز شما کنترل میزان و زمان انتشار مواد غذایی آن را ندارید. کودهای گرانوله هم اکثرا برای استفاده های باغی(در فضای باز) طراحی و تولید میشوند.

کود مایع:

بسته به دستور العمل همراه این نوع کود، میتوانید آن را در موعد آبیاری گیاه و یا هر تایم دیگری استفاده کنید. نوع گیاه در اینجا نقش دارد؛ برخی از گیاهان ممکن است در بازه های زمانی کوتاهتری به مواد مغذی نیاز پیدا کنند. همیشه در مورد خود گیاه و نیازهای تغذیه ای آن مطالعه کنید. دهها نوع کودمایع در بازار یافت میشود. مزیت کود مایع این است که شما میتوانید یک تامین غذای پایدار داشته باشید که دقیقا قابل کنترل است. قطع تغذیه هنگامی که گیاه در خواب (در ماههای زمستان) بسر میبرد، یا افزایش آن هنگام رشد، راحت است. مشکل اینجاست که ممکن از شما موعد کوددهی را فراموش کنید.

کود گرانوله :

کودهای گرانوله دانه های ریز کود خالص هستند که با دست میتوان آنها را با خاک مخلوط کرد. اگرچه آز آنها بیشتر در گیاهان فضای باز استفاده میشود، برای گلدان هم میتوان از آن استفاده کرد، اما ممکن است مشکلاتی بهمراه داشته باشد‌. مثلا وقتی گلدان آب میگیرد دانه های این کود ممکن است یکجا مقدار زیادی مواد مغذی را آزاد کنند که کنترل میزان مورد نیاز گیاه در آن موعد را سخت میکند. ممکن است کمی ارزانتر باشند اما انتخاب خیلی خوبی برای گیاهان آپارتمانی نیستند.

کودهای با انتشار تدریجی :

این نوع از کودها در پوششهایی با قابلیت حل تدریجی قرار گرفته اند که بطور تدریجی مواد غذایی را در خاک آزاد میکنند. این امر منجر به رشت یکنواخت گیاه و وجود مستمر مواد مغذی درمنطقه ریشه خواهد شد‌. دانه های آن ضخامتهای مختلفی دارند که با سرعتهای مختلفی حل میشوند.
برلی مثال یک بار استفاده از کود ازموکوت و یا داینمایت میتواند تا ۹ ماه گیاه را تغذیه کند. از معایب این کود قیمت بالای آن است که البته ممکن است با توجه به ماندگاری بالای آن در نهایت به صرفه شود.

خرید کود :

تمامی کودها، ریزمغذی های پایه ای که گیاه برای رشد به آنها نیاز دارد مانند نیتروژن، فسفر و پتاس را داراست. هر عنصر عملکرد خاصی دارد:
– نیتروژن به رشد سالم برگها کمک میکند.
– فسفر رشد ریشه را تسریع میکند
– پتاس هم به ایجاد شکوفه های بزرگتر و سالم تر کمک میکند.
علاوه بر موارد مذکور، کودهای با کیفیت بالاتر دربرگیدنده ترکیبات دیگری مانند بور، منیزیم و منگنز هستند که رشد هرچه سالمتر گیاهان را ممکن میسازد. معمولا میزان و نوع ترکیبات هر کود روی بسته آن نوشته شده است.

پاسخی بگذارید