دانستی های گل ها, هدیه دادن

چرا گل رز سمبل عشق است

تاریخچه جالب تبدیل گل رز به سبمل عشق

مردم در دوران ملکه ویکتوریا رسمی را آغاز کردند که در آن از گلها برای انتقال احساسات غیرقابل بیان استفاده می شد. رز قرمز با عشق  افسانه ای هم معنی شد. شکوه و ظرافت گل رز در داخل هر گلبرگ روی فرش ازدواج پخش می شود. متن پیش رو اطالاعاتی درباره رز که به عنوان سمبل عشق شناخته می شود ارائه می کند.

گل رز برای نسل ها الهام بخش مردم بوده است. بسیاری از مردم براین باورند که این گل زیبا سمبل عشق است، گلبرگ های ظریف آن انعکاس دل نوازی معشوق اند و لطافت آن حس لمس زندگی است. این گل درخشان، در تصورات جرقه ایجاد کرده و قلب های میلیونها نفر در سرتاسر جهان را تسخیر کرده است. محبوبیت این گل در تمام جهان بی رقیب است. بسیاری احساس می کنند که این گل کوچک قادر است دو نفر را به هم برساند و روز تیره هرکسی را روشن کند. درکنار اینکه رز بهترین سمبل عشق و شادی است، برای بیان غم و اندوه در مراسم تدفین و ترحیم نیز استفاده می شود. مردم به وفور به فروشگاه می روند و دسته گل رزی را که تمایل دارند به معشوقشان هدیه دهند برمی دارند و بسیاری نیز عاشق پرورش این گلهای چشم نواز و آرامش بخش در باغچه منزلشان هستند.

تاریخچه مختصر

 • بر اساس شواهد موجود در فسیل ها، قدمت این گلها در حدود 35 میلیون سال است.
 • تا به امروز رزها مدت زمانی طولانی در کنار ما بوده اند و تاریخچه ای بسیار رنگارنگ دارند. پرورش باغی گل رز احتمالا در حدود پنج هزار سال پیش در چین آغاز شده است.
 • این گلها به صورت گسترده در دوران امپراتوری رم باستان در خاورمیانه پرورش می یافتند و در ساخت عطرها، داروها و بعنوان تزئین در جشن ها و مراسم مختلف استفاده می شدند.
 • در قرن پانزدهم از گل رز به عنوان سمبل برای گروه هایی که در جنگ صلیبی به منظور به کنترل درآوردن انگلستان شرکت داشتند استفاده شد. رز سفید نماد “یورک” و رز قرمز نشان دهنده “لنکستر” بود. ازین رو این جنگ به جنگ رزها مشهور شد.
 • در 1800، جوزفین همسر ناپلئون بناپارت، یک کلکسیون بزرگ از گلهای رز را در Château de Malmaison (ایالتی در هفت مایلی غرب پاریس) ایجاد کرد. این باغ تبدیل به ابزاری برای کارهای پیر جوزف ردوته به عنوان یک نقاش گیاهان شد. او در 1824 کلکسیون آبرنگ خود (لس رز) را کامل کرد که هنوز به عنوان یکی از بهترین مجموعه های ترسیمات گیاه شناسی مورد بازدید قرار می گیرد.
 • رز پرورشی در اواخر قرن هیجدهم از طرف چین به اروپا معرفی شد.

انواع مختلف گل رز

اکنون خالی از لطف نیست تا با انواع مختلف گل رز آشنا شویم.

رز دورگه چای

خصوصیاتی نظیر تک ساقه بلند و مرکز مارپیچ، این گونه را تبدیل به معروف ترین نوع در میان تمام انواع دیگر کرده است. رز دورگه چای جدید با هدف یک کاشت عالی باغی استفاده می شود زیرا پرورش دهندگان گل در حال تمرکز بر روی افزایش مقاومت در  برابر بیماری و بهبود عملکرد کلی باغ هستند.

رز فلوریبوندا

این دسته از نظر چشم انداز عالی هستند و به صورت رایج گل رز خوشه ای نامیده شده اند. اکثر انواع آن تا ارتفاع دو تا چهار فوت رشد می کنند و گونه های جدید آن می توانند به صورت همزمان بیش از پنجاه گل داشته باشند.

رز کلایمر (بالارونده)

کلایمرهای جدید تا ارتفاع 10 الی 12 فوت رشد می کنند و معمولا گلدهی را تکرار می کنند. امروزه انواع بسیار زیادی از این گونه وجود دارند.

پرورش گل رز

در هنگام انتخاب رزها برای کاشت، اطمینان حاصل کنید که رزی که انتخاب می کنید برای اهداف شما مناسب است. اگر می خواهید که باغتان خوشبو باشد باید انواعی را انتخاب کنید که عطر قوی ای دارند. و البته باید مطمئن شوید که به انواعی که می کارید حساسیت نداشته باشید.

 • هنگامی که انتخابتان را انجام دادید، مطمئن شوید که آنها را در جایی می کارید که روزانه بین شش تا هشت ساعت در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرند.
 • رز نیازمند یک خاک غنی و نگهدارنده رطوبت با پی اچ بین 5/6 تا 7 است. به منظور شل شدن خاک باید به آن کود اضافه شود. خاک باید از نظر مواد آلی غنی باشد. چنین خاکی گیاه را در طول زمستان گرم نگه می دارد. گرمایی که گل به خاطر آن عاشق شما خواهد شد.
 • این گیاه در طول سال اول نیازمند آب فراوانی برای شکل گرفتن ریشه ها است.
 • بهترین روش برای آبیاری این گیاهان آبیاری قطره ای می باشد. باقی ماندن آب در اطراف ریشه ها باعث پوسیدن آنها می شود.
 • وجود منابع پایدار نیتروژن، پتاسیم و فسفر برای این گیاه مفید است. این مواد با استفاده از کودهای مایع یا دانه ای تامین می شوند.
 • هرس کردن به گردش هوا در مرکز گیاه کمک می کند و مشکلات قارچی را به حداقل می رساند. هرس کردن علاوه بر تحریک رشد، به شما اجازه می دهد که ظاهر گیاهتان را جذاب تر کنید.

پرورش گل رز وقت زیادی می خواهد اما ارزشش را دارد زیرا هیچ گلی مانند رز به صاحبش سود بار نمی گرداند.

در گذشته رز سمبل جنگ، سیاست و بسیاری چیزهای دیگر بود. امروزه این گل بعنوان سمبل نهایی عشق شناخته می شود و توان تسخیر هر قلبی را دارد. مدتها طول کشیده تا زیبایی موجود در این گلبرگ ها بوجود آید زیرا همیشه افرادی وجود خواهند داشت که عشق بورزند و این سنت را گرامی بدارند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید