هدیه دادن

نحوه انتخاب هدیه

موقعیت و مناسبت را بشناسید

بسته به نوع مهمانی و جنسیت و سن میزبان، هدیه های متفاوتی پیشنهاد می شوند. واضح است که هدیه ای که شما به یک دختر 13 ساله می دهید با هدیه ای که به یک مرد 28 ساله می دهید متفاوت است. به هدف مهمانی فکر کنید. آیا آنها در حال ازدواج هستند؟ یا هدیه برای مراسم فارغ التحصیلی است؟ هدیه باید چیزی باشد که در راستای هدف مراسم مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال لوازم نوزاد برای هدیه به نوزاد تازه رسیده مناسب است. در زیر چند نمونه ایده برای موقعیت های مختلف آمده است. شما می توانید چند مورد را امتحان کنید و یا به ایده خودتان فکر کنید.

 • تولد مادر یا روز مادر. جواهرات، کتاب آشپزی (اگر به آشپزی علاقه مند است)، کتابی که دوست داشته بخواند، فیلمی که می توانید با هم ببینید، یا شعری که برای او سروده اید انتخاب های مناسبی هستند.
 • تولد پدر یا روز پدر. بلیط یک مسابقه ورزشی، یک ساعت مچی و یا آلبوم عکس خاطراتی که با هم دارید می تواند مناسب باشد.
 • دورهمی نوجوانان. می توانید بلیط سینما، یک مجله، یک تیشرت و یا یک مجموعه فیلم را امتحان کنید.
 • هدیه برای کودک. یک حیوان تاکسیدرمی شده، یک کتاب بسیار ساده، حباب ساز، مداد رنگی یا ماژیک، ماشین اسباب بازی، عروسک و دیگر اسباب بازی ها ایده های خوبی هستند.
 • هدیه برای یک دوست. می توانید یک قاب عکس از تصویر دونفره تان، کارت هدیه و یا یک کتاب تهیه کنید.
 • هدیه برای مراسم ازدواج. می توانید ظروف آشپزی، سینی، اشیاء تزئینی و یا یک گلدان زیبا را هدیه دهید.

علایق و نیازهای مخاطب را بدانید

این مرحله ممکن است بسیار دشوار باشد، اما به احتمال زیاد مهمترین مرحله است. مطمئنا شما علاقه مندید که چیزی هدیه دهید که مخاطبتان دوست داشته باشد و برای او مفید باشد. به علایق او فکر کنید. آیا او به فوتبال، مطالعه یا هنر علاقه دارد؟ از دیگران در مورد علایق او سوال کنید. از خواهر یا برادر، پدر و مادر و یا دوستش بخواهید که بدون اطلاع به او با ایده هایشان به شما کمک کنند. از آنها بخواهید اگر لیستی از علایق مخاطبتان دارند در اختیار شما قرار دهند اما اگرقصد سورپرایز کردن دارید می توانید این راز را نزد خود نگه دارید.

آیا پیش آمده که بگویند من واقعا به فلان چیز نیاز دارم یا نمیتوانم باور کنم که فلان چیز را گم کرده ام. این یک ایده برای هدیه است.

یک بودجه معین کنید

همیشه یک بودجه در نظر بگیرید. زمانیکه تهیه هدیه را شروع می کنید، مطمئن شوید که خیلی زیاد یا خیلی کم هزینه نمی کنید. لازم نیست که هدیه گران باشد، بلکه ایده پشت هدیه ارزشمند است. از طرف دیگر، شما نباید خیلی کم هزینه کنید. برای هدیه در اینترنت جستجو کنید اما از فروشگاههای چند هزار تومانی اجتناب کنید. بازدید از چنین فروشگاه هایی برای خرید هدیه کار جالبی نیست اما در عین حال می تواند به شما ایده هایی بدهد. ” آیا لازمه برای یک تی شرت 150 هزار تومان هزینه کنم؟ نه منطقی نیست. 70000 تومان چطور؟ خوبه. ” کافیست مغزتان را به کار بگیرید.

یک هدیه بسازید

این کار دو دلیل خوب دارد. اگر پول کافی ندارید لازم نیست نگران هزینه زیاد باشید. این کار همچنین نشان می دهد که شما به مخاطب اهمیت می دهید. این روش به ویژه برای اعضای خانواده مناسب است. به جای خریدن یک کارت و فقط امضای آن چرا خودتان آن را درست نمی کنید؟ اگر تعدادی عکس از خودتان و شخص مورد نظر، تعدادی ماژیک، کاغذ، استیکر و … داشته باشید می توانید بعضی از هدایای زیر را بسازید.

 • یک آلبوم خاطرات
 • یک قاب عکس
 • یک سی دی از آهنگی که با هم ساخته اید.
 • یک ویدئو از رقص دو نفره خودتان.
 • 10 دلیل برای اینکه چرا او بهترین است.
 • کارت دعوت به یک مهمانی شبانه.

به جای یک هدیه مادی، یک هدیه تجربه کردنی به مخاطب بدهید

این هدایا می توانند شامل بلیط یک بازی یا کنسرت، تعطیلات، کلاس رقص و … باشند. گرچه چنین هدایایی ممکن است گران باشند اما انتخابی فوق العاده اند زیرا معمولا به مخاطب چیزهای جدیدی را می آموزند و حتی می توانند اتفاقی باشند که زندگی آنها را تغییر می دهد. احساس نکنید که حتما باید چنین هدیه ای بدهید اما بدانید مخاطبان از اینکه چنین هدیه ای از شما بگیرند بسیار خوشحال خواهند شد.

آنلاین جستجو کنید

بسیاری از هدایا و خدمات فقط به صورت آنلاین وجود دارند. هدیه ای که قصد خرید آن را دارید را در اینترنت جستجو کنید. به امتیازها و نظرات درباره آن نگاه کنید. از این طریق می توانید در هزینه تان صرفه جویی کرده و حتی شاید هدیه رایگانی بیابید. بنابراین خرید اینتزنتی هدیه را همیشه به عنوان یک گزینه مد نظر داشته باشید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید