هدیه دادن

آداب هدیه دادن: قوانین و توصیه هایی برای فراهم کردن هدیه مناسب

هدیه ها همواره برای مخاطبانشان جالب هستند و حتی گاهی برای دهندگان آنها جالب تر. هنگامیکه مناسبت ها نزدیک می شوند، پیدا کردن هدیه مناسب برای افرادی که در نظر دارید می تواند استرس زا باشد. خوشبختانه توجه به چند توصیه در زمینه آداب هدیه دادن می تواند به میزان چشمگیری این پروسه را آسان تر کند.

هدیه چه به مناسبت فرارسیدن عید باستانی باشد و چه برای تبریک ازدواج، تفسیر هر کسی از آن اندکی متفاوت است. برخی افراد تصور دارند که در هر مهمانی باید با یک هدیه ویژه برای صاحبخانه حاضر شوند در حالیکه برخی دیگر معتقدند که یک تشکر ساده کافی است. کدام یک صحیح است؟

در اینجا هشت توصیه و قانون را برای رعایت آداب هدیه دادن بیان می کنیم.

قوانین هدیه دادن:

تبادل هدیه

وقتی کسی به شما هدیه ای می دهد، به صورت کلی شما نیز تصمیم می گیرید که متقابلا به او هدیه ای بدهید. اگرچه این قانون همیشه صدق نمی کند. گاهی اوقات ممکن است افراد هدیه ای بدهند و هیچ انتظاری برای جبران آن نداشته باشد. این وقتی اتفاق می افتد که شما جشن تولد یا دستاوردهایی نظیر ازدواج یا فارغ التحصیلی کسی را جشن می گیرید. در اینگونه موارد یک تشکر زبانی کفایت می کند.

هدیه هم تراز

اگر کسی به شما هدیه گرانقیمتی بدهد آیا شما خود را ملزم می دانید که همین کار را در مقابل انجام دهید؟ مردم در موقعیت هایی که هدیه گرانبهایی دریافت کرده اند و می خواهند آن را پاسخ دهند تحت فشار قرار می گیرند تا هدیه ای گران تر یا با ارزش برابر را بازگردانند. بسیار ضروریست که این نوع غرور را از خودتان دور کنید. ارزش هدیه به معنای آن است نه به قیمتش. بنابراین دفعه بعد که در چنین شرایطی قرار گرفتید این توصیه را به خاطر داشته باشید.

هدیه گروهی

شما به یکی از همکارانتان به مناسبت سال جدید هدیه ای می دهید و اکنون بخاطر ندادن هدیه به سایر همکاران احساس گناه می کنید. بنابراین با این سوال مواجه می شوید: اگر در یک گروه از دوستان به یک نفر هدیه بدهید آیا باید به دیگر افراد گروه هم هدیه بدهید؟ اگرچه طبیعی است که در این شرایط احساس گناه کنید اما نباید این احساس را داشته باشید. اما بهتر است که یا به همه گروه هدیه دهید یا به هیچکس هدیه ندهید. البته بهترین ایده این است که به صورت خصوصی به شخص مورد نظرتان هدیه بدهید.

آداب مناسب مهمانی

چه مهمانی به صرف شام باشد و چه یک دورهمی شبانه با دوستان، شایسته است که برای میزبان هدیه ای تهیه کنید. آنها شما را به منزلشان دعوت کرده اند و این باید برای شما مهم شمرده شود. لازم نیست این نوع هدیه بزرگ باشد بلکه تنها کافیست نشانه ای از قدرشناسی باشد. این هدیه می تواند به شکل گل باشد.

 

توصیه هایی برای هدیه دادن

مخاطب هدیه

در هنگام هدیه دادن، مهمترین چیز فکر کردن به دریافت کننده آن است زیرا هدیه برای اوست و باید مطابق شخصیت و علایق او انتخاب شود. آیا هدیه برای یک عضو خانواده است یا یک دوست یا شخص مهم دیگری؟ آیا کسی است که به هدایای بزرگ و عجیب علاقه دارد یا به هدایای ساده ای مانند یک دسته گل؟ اینها نکات مهمی هستند که برای انتخاب هدیه مناسب باید در نظر داشته باشید

انتخاب هدیه

بر اساس تحقیقی که بوسیله Gift.com  انجام گرفته اکثر مخاطبان (%41) اعلام کردند که ترجیح می دهند هدیه ای که می گیرند شخصی باشد. بنابراین ما توصیه می کنیم که به خاطرات خاصی که با مخاطب داشته اید فکر کنید. آیا عکسی دارید که در سفر با یکدیگر گرفته باشید؟ یا لباسی که دوستتان در فروشگاه محو تماشای آن شده باشد را بخاطر دارید؟ هر چه که هست باید مطمئن شوید که هدیه با معنایی تهیه می کنید.

طبیعت هدیه

در هنگام هدیه دادن مهم است که بدانید ممکن است هرکسی مناسبت مد نظر شما را جشن نگیرد. آیا هدیه شما برای تبریک سال جدید است و یا تعدادی کلوچه برای خوش آمدگویی به همسایه جدیدتان؟ رعایت حساسیت های فرهنگی به منظور صدمه نزدن به احساسات مخاطب و رعایت ادب در برابر او ضروری است. اگر هنوز هم شک دارید که چه هدیه ای مناسب است، همیشه تقدیم یک دسته گل می تواند برای هر موقعیتی عالی باشد.

وقتی که هدیه دادن به کسی را فراموش کرده ایم چه کنیم؟

این برای همه ما اتفاق می افتد. ما درگیر دغدغه های زندگی هستیم و فراموش می کنیم که باید هدیه ای ارسال کنیم. چه تولد خواهرتان باشد و چه فرزنددارشدن دوستتان، فراموش کردن هدیه زشت است و پیدا کردن راهی برای جبران آن ممکن است دشوار باشد. در چنین شرایطی قبل از اینکه مضطرب شوید باید بدانید که دادن یک هدیه دیرهنگام از هدیه ندادن بهتر است. بنابراین هدیه تان را به همراه یک پیغام کوتاه برای عذرخواهی ارسال کنید و مطمئن باشید که همه چیز فراموش خواهد شد.

هدیه دادن نباید برای شما اضطراب آور باشد و ما امیدواریم که این متن برخی از نگرانی های ناخواسته در هنگام هدیه دادن را از بین ببرد. اکنون که شما آداب مناسب هدیه دادن را می دانید باید سعی کنید که این کار همیشه برای شما لذت بخش باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید